piątek, 2 listopada 2018

Czarostwo afrykańskie

Afrykańskie czary nie są łatwe do zdefiniowania, jeśli wziąć pod uwagę, że istnieje ponad 50 różnych narodów, które obecnie stanowią zróżnicowaną populację kontynentu. 
Nie wspominając już o tysiącach lat historii. 
Zasadniczo nie jest to jeden pojedynczy temat.
Wiele tradycyjnych afrykańskich systemów wierzeń zawierało różne rodzaje czarów i szamanizmu, ale napływ chrześcijańskich misjonarzy zniszczył niezliczoną liczbę rdzennych religii. 
Trzeba przyznać, że niektóre tradycyjne wierzenia uważały czarownice za złe, ale dodanie chrześcijaństwa dodało jeszcze więcej negatywnych skojarzeń, nawet tam, gdzie początkowo ich nie było.
W niektórych krajach ludzie nadal płoną za uprawianie czarów, a nie z powodu oficjalnego prawa, ale raczej praktyki kulturowej. 
Poza tymi kwestiami istnieją dwie formy magicznej praktyki, które ludzie kojarzą z czarostwem afrykańskim: Santeria i Vodou.


Santeria

Większość ludzi kojarzy Santerię z Karaibami, co jest dokładne, ale ma też głębokie korzenie w Afryce Zachodniej. Jest to połączenie oryginalnej religii *Joruba(opis poniżej) z Afryką, z wieloma aspektami rzymskiego katolicyzmu. 
Ta kombinacja wierzeń wyrosła z handlu niewolnikami, gdzie Afrykanie zostali zabrani na różne karaibskie wyspy do pracy. 
Zaadoptowali wiele katolickich wierzeń, zwłaszcza zastępów świętych i stworzyli wyjątkową religię, która jest nadal praktykowana tam dzisiaj.
W Santeria jest wielkie Bóstwo Stwórcy, ale to Oriszowie są bezpośrednio czczeni. 
Oriszowie są porównywalni do katolickich świętych i często mają podobne  cechy.
Na przykład, Elegua (Èṣù-Ẹlẹgbára )  i Św. Antoni są ściśle związani z patronami dróg, transportu i bram.
Chociaż święci są podobni, praktyki bardzo różnią się od katolicyzmu.
Rytuały Santerii często wiążą się z ofiarą ze zwierząt, wraz z żywymi tańcami i bębnami. 
Ofiary jedzenia i alkoholu są powszechnie kojarzone z większością Oriszy.
                                 
Vodou
Chociaż wiele osób nazywa to Voodoo, tym dokładniejsza nazwa to Vodun lub VodouJest to religia podobna do Santerii jako mieszanka wierzeń chrześcijańskich i afrykańskich, ale ma o wiele bardziej negatywną ekspozycję z telewizji i filmów. 
Vodou pochodził z Afryki z niewolnikami i jest przede wszystkim praktykowany na Haiti, a także niektórych afrykańskich narodów.
Jest jedna niepoznawalna postać Bóstwa, Olorun i niższe duchy, które są czczone i modlone, aby nazywać się Loa (lub Lwa). Ponownie są one podobne do wielu świętych, ale połączenie nie jest tak silne, jak w Santeria.
Rytuały w Vodou obejmują tańczenie i bębnienie, a czasami także ofiary ze zwierząt. 
Symbole zwane vevami, narysowane w różnych proszkach, używane są do wywoływania Loa w rytuale.
To są przykłady afrykańskich magii, choć nie przypominają one wiccanskiej formy czarów.

Jaruba mieszkają w południowo-zachodniej Nigerii i Beninie. Rozwinęli oni wiele różnych form sztuki artystycznej, w tym ceramikę, tkactwo, wyroby z koralików, metalu i tworzenie masek. Większość prac art. została stworzona by oddać cześć bogom i przodkom, a ponieważ istnieje ponad 401 bogów znanych przez Joruba, stworzono niezliczoną ilość rzeźb i prac artystycznych. Joruba zostali porównani do starożytnych Greków ze względu na fakt, że obie narodowości miały wielu bogów, a także z powodu uderzającego podobieństwa w strukturach bogami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowy Księżyc w Baranie -energia

LśnienieDuszyॐ GleamingSouls Nowy Księżyc w Baranie  jest jednym z najlepszych do manifestowania, ustalania zamiarów i sadzenia nasion K...