niedziela, 17 marca 2019

Obietnica wiosny-Wiosenne święta ,bóstwa i miejsca równonocy na świecie
Wraz z nadejściem marca nadeszła obietnica wiosny.
Świt wiosny obserwuje się od wieków w krajach na całym świecie. 
Tradycje różnią się znacznie w zależności od kraju. 
Wszyscy wiemy że mamy Ostarę -mały sabat ale sięgnijmy głębiej Zapoznajmy się z Bóstwami wielu kultur,oraz z miejscami magicznymi 
Wiosna to czas wielkiej celebracji w wielu kulturach. Jest to  pora roku, kiedy zaczyna się sadzenie, ludzie zaczynają ponownie cieszyć się świeżym powietrzem i możemy ponownie połączyć się z ziemią po długiej, zimnej zimie. 
Wiele różnych bogów i bogiń z różnych panteonów jest związanych z tematami wiosny i samej  Ostary . Oto spojrzenie na wiele bóstw związanych z wiosną i  odrodzeniem.


Eostre
Eostre

Poganie oddawali cześć Eostre poprzez biesiady, zanim jeszcze zaczęło istnieć chrześcijańskie święto Wielkanocy”. Nazwa „Wielkanoc” pochodzi albo od imienia bogini Eostre, albo od nazwy miesiąca Ēosturmōnap, który z kolei uważa się za protoindoeuropejski rdzeń dla słów „świecić” oraz „świt”. 
Niewiele wiadomo na temat kultu tej krzyżackiej bogini wiosny Według opowieści jest boginią związaną z kwiatami i wiosną, a jej imię podaje nam słowo „Wielkanoc”, jak również imię samej Ostary


Co ciekawe, Eostre nie pojawia się nigdzie w germańskiej mitologii i pomimo zapewnień, że może być nordyckim bóstwem , nie pojawia się też w utworach poetyckich Jednak z pewnością mogła należeć do jakiejś grupy plemiennej na terenach germańskich, a jej historie mogły zostać przekazane przez tradycję ustną.                       Asase Yaa (Ashanti)-Afryka 

Ta bogini ziemi przygotowuje się do nowego życia na wiosnę, a lud Aszanti z Ghany honoruje ją na festiwalu w Durbar, obok jej męża Nyame, niebiańskiego boga, który przynosi deszcz na pola. 
Jako bogini płodności często kojarzy się z sadzeniem wczesnych upraw w porze deszczowej. 
W niektórych częściach Afryki jest honorowana podczas corocznego (lub często co dwa lata) festiwalu zwanego Awuru Odo. Jest to duże zgromadzenie wielopokoleniowej rodziny i grup pokrewieństwa, któży razem biesiadują.
W niektórych baśniach ghańskich Asase Yaa pojawia się jako matka Anansiego, boga oszustów , którego legendy towarzyszyły wielu Afrykanom Zachodnim w Nowym Świecie -w ciągu wieków handlu niewolnikami.


*Co ciekawe, nie ma żadnych sformalizowanych świątyń dla Asase Yaa - zamiast tego jest ona czczona na polach, na których uprawiane są rośliny, oraz w domach, gdzie jest sławiona jako bogini płodności .
 Rolnicy mogą poprosić o jej pozwolenie, zanim zaczną pracować na ziemi uprawnej. Nawet jeśli jest związana z ciężką pracą w uprawianiu pól i sadzeniem nasion, jej zwolennicy biorą dzień wolny w czwartek, który jest jej świętym dniem.


Cybele -Rzym

Ta bogini matka Rzymu była w centrum raczej krwawego kultu frygijskiego, w którym kapłani eunuch wykonywali tajemnicze obrzędy na jej cześć. Jej kochankiem był Attis (był także jej wnukiem) a jej zazdrość spowodowała, że ​​wykastrował się i zabił. Jego krew była źródłem pierwszych fiołków, a boska interwencja pozwoliła Attisowi wskrzesić Cybele, z pewną pomocą Zeusa . 
W niektórych rejonach wciąż odbywa się coroczne trzydniowe święto odrodzenia Attis i potęga Cybele.
Podobnie jak Attis, mówi się, że zwolennicy Cybele pracowali w orgiastycznych szaleństwach, a następnie rytualnie kastrowali samych siebie. Po tym kapłani wkładali odzież damską i przyjmowali tożsamość kobiecą.Nazywając się jako Gallai .

W niektórych regionach kapłanki prowadziły dedykacje Cybele w rytuałach obejmujących ekstatyczną muzykę, bębnienie i taniec. Pod kierownictwem Augusta Cezara Kybele stała się niezwykle popularna. August wzniósł gigantyczną świątynię na jej cześć na Wzgórzu Palatynu, a posąg Kybele, który znajduje się w świątyni, nosi twarz żony Augusta, Liwii.
Dzisiaj wielu ludzi nadal czci Kybele, choć nie w takim samym kontekście jak kiedyś. Grupy takie jak Maetreum z Cybele honorują ją jako matkę boginię i opiekunkę kobiet.


Freya -Kraje Nordyckie


Ta bogini płodności porzuca ziemię podczas zimnych miesięcy, ale wraca na wiosnę, aby przywrócić piękno przyrody. Nosi wspaniały naszyjnik zwany Brisingamen, który reprezentuje ogień słońca. Freyja była podobna do Frigga, głównej bogini Aesiru, która była nordycką rasą niebiańskich bóstw. Obie były związane z wychowywaniem dzieci i mogły przybrać postać ptaka. 
Freyja posiadała magiczny płaszcz z piór jastrzębia, który pozwalał jej się zmieniać.
 Ten płaszcz jest podany Friggowi w niektórych Eddach. Jako żona Odyna, Ojca Wszystkich, Freyja była często wzywana do pomocy w małżeństwie lub porodzie, a także do pomocy kobietom walczącym z niepłodnością.


Ozyrys-Egipt 

Ozyrys znany jest jako król egipskich bogów. Ten kochanek Izydy umiera i odradza się w opowieści o zmartwychwstaniu. 
Temat zmartwychwstania jest popularny wśród bóstw wiosennych i można go również znaleźć w opowiadaniach Adonisa, Mitry i Attisa. 
Urodzony jako syn Geb (ziemia) i Nut (niebo), Ozyrys był bratem bliźniakiem Izydy i został pierwszym faraonem. Uczył ludzkości tajemnic rolnictwa , a według egipskiego mitu i legendy,to on  sprowadził cywilizację na świat. Ostatecznie panowanie Ozyrysa zostało zakończone  jego śmiercią z rąk jego brata Seta (lub Setha). Śmierć Ozyrysa jest ważnym wydarzeniem w egipskiej legendzie.Saraswati -Hinduizm
Ta hinduska bogini sztuki, mądrości i nauki ma swój własny festiwal każdej wiosny w Indiach, zwany Saraswati Puja. Jest zaszczycona modlitwami i muzyką, i jest zwykle przedstawiana jako trzymająca kwiaty lotosu i święte Wedy.Święte miejsca oznaczające zrównanie dnia i nocy .
Powszechnie uważa się, że starożytni Irlandczycy (poprzedzający Celtów i druidów) świętowali przesilenia i równonoce. 
Spora część dowodów pochodzi z megalitycznych kamiennych kopców budowanych na terenie całej Irlandii.
 Chociaż wielu ludzi wierzy, że owe kopce i kręgi budowali druidzi, to testy naukowe i profesjonalne metody datowania dowiodły, że zabytki te są znacznie starsze. 
Mimo że druidzi mogli rzeczywiście wykorzystywać te miejsca do celów rytualnych albo innego rodzaju praktyk, to jednak nie byli oni odpowiedzialni za ich stworzenie.

 Pewna grupa kopców umiejscowiona w Loughcrew zawiera korytarz z grobowcem, który jest tak skonstruowany, że ostatni kamień jest oświetlany przez promienie słoneczne w czasie Wiosennej Równonocy.
 Kamień ten posiada symbole astronomiczne, które są w pełni widoczne dzięki światłu słońca.
 Chociaż może to być po prostu pewien rodzaj skomplikowanego prehistorycznego kalendarza, to jednak symbole astronomiczne dają do zrozumienia, że w istocie jego znaczenie było o wiele większe niż tylko wskazanie jednego dnia w roku.Majowie obchodzili święto Wiosennego Zrównania Dnia i Nocy przez ponad tysiąc lat. Kiedy słońce zachodzi nad rytualną piramidą El Castillo w Meksyku, tworzy iluzję znaną jako „Powrót Słonecznego Węża”.
 Promienie słoneczne układają się w coś na kształt ogromnego węża pełznącego w dół po schodach piramidy. 
W ten właśnie sposób Majowie składali hołd, aby uczcić powrót boga słońca Irlandia 


W Irlandii Dzień Świętego Patryka obchodzony jest każdego roku 17 marca jest znany jako symbol Irlandii. Jednym z powodów, dla których jest tak sławny, jest to, że Patryk wypędził "węże "z Irlandii, a nawet był świadkiem  cudu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że wąż był właściwie metaforą wczesnych pogańskich religii Irlandii . Św. Patryk sprowadził chrześcijaństwo na Szmaragdową Wyspę , że praktycznie wyeliminował pogaństwo z kraju.


Iran


W Iranie festiwal No Ruz rozpoczyna się tuż przed równonocą wiosenną . Zwrot „No Ruz” w rzeczywistości oznacza „nowy dzień” i jest to czas nadziei i odrodzenia. Zazwyczaj wykonuje się dużo czyszczenia, naprawia się stare uszkodzone przedmioty, odmalowuje się domy, zbiera się świeże kwiaty i wystawia w pomieszczeniach. Nowy rok irański rozpoczyna się w dniu równonocy i zazwyczaj ludzie świętują, wychodząc na piknik lub inną aktywność z najbliższymi. Żaden Ruz nie jest głęboko zakorzeniony w wierzeniach Zoroastrianizmu, który był dominującą religią w starożytnej Persji, zanim pojawił się islam.


Judaizm
Jednym z największych festiwali judaizmu jest Pascha , która odbywa się w środku hebrajskiego miesiąca Nisan. Było to święto pielgrzymek i upamiętnia wolności Żydów z Egiptu po wiekach niewoli. Odbywa się specjalny posiłek zwany Seder i kończy się historią Żydów opuszczających Egipt i czytaniami ze specjalnej księgi modlitw. Część ośmiodniowych tradycji paschalnych obejmuje gruntowne wiosenne porządki, przechodzące przez dom od góry do dołu.

Rosja

W Rosji obchody Maslenitsy są obserwowane jako czas powrotu światła i ciepła. Ten festiwal ludowy obchodzony jest około siedmiu tygodni przed Wielkanocą . W okresie Wielkiego Postu zabronione jest mięso i ryby oraz produkty mleczne. Maslentisa to ostatnia szansa, że ​​ktoś będzie mógł cieszyć się tymi przedmiotami przez jakiś czas, więc zazwyczaj jest to duży festiwal odbywający się przed ponurym, introspekcyjnym czasem Wielkiego Postu. W ognisku płonie słomiana figura Pani Maslenickiej. Wrzucane są również resztki naleśników i blinów, a gdy ogień się wypali, prochy są rozrzucane na polach, by zapłodnić roczne plony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowy Księżyc w Baranie -energia

LśnienieDuszyॐ GleamingSouls Nowy Księżyc w Baranie  jest jednym z najlepszych do manifestowania, ustalania zamiarów i sadzenia nasion K...