środa, 19 czerwca 2019

Sabat Litha-cel ,tradycje i rytuały
Sabat Litha astronomicznie jest to najdłuższym dzień w roku, reprezentujący Boga z pełną mocą. 
Chociaż najgorętsze dni lata wciąż są przed nami, od tego momentu wkraczamy w malejący rok, a każdego dnia Słońce cofać się do niebios będzie nieco wcześniej, aż do Yule kiedy dni zaczną się ponownie wydłużać.


Rolnicze uprawy rozwijają się w pełni.  Dochodzą do szczytów dojrzałości i zbliżają się do czasu żniwa. Większość dzikich ziół jest w pełni dojrzała w środku lata i jest to tradycyjny czas na zbieranie roślin magicznych i leczniczych do suszenia i przechowywania na zimę. W Walii na cześć tej praktyki nosi nazwę Gathering Day.

Magiczne aspekty:
Ponieważ ten sabat kręci się wokół słońca, świeca powinna być zapalona przez cały dzień, zwłaszcza jeśli jest pochmurno lub pada deszcz. 
Ogień reprezentuje słońce i jest stałym codziennym przypomnieniem mocy Boga. Rytuały powinny być wykonywane w południe, kiedy słońce jest najwyżej na niebie. Najlepszymi rytuałami do spełnienia podczas Letniego Święta są te dotyczące męskich spraw, męskich energii lub problemów związanych z wpływem słońca.
Wielu pogan decyduje się na wykonanie amuletów ochronnych
 Wykonuje się je w tygodniu poprzedzającym Sabat, które później zostają wzmocnione nad ogniem  festiwalu letniego. Niektóre czarownice postanawiają zakopać swoje amulety ochronne w wigilię przesilenia letniego po to by zrobić nowe. 
Jarzębina i bazylia, połączone w białe lub złote tkaniny, to dobre trio ochronne, które można nosić w kieszeni przez cały rok.
Pełnia lata to czas na sformalizowanie wszelkich związków i par, Ten Sabat to także doskonały czas na ponowne ślubowanie weselne podobnie jak Beltane .

Cel Sabatu Litha 

 Sabat celebruje Słońce i życie, które ze sobą przynosi. Oznacza również koniec panowania słońca, ponieważ od tego momentu dni stają się krótsze. Tradycyjnie była to pora roku, w której rolnicy sadzili swoje uprawy i czekali na żniwa.
To także przypomnienie, że wszystko się kończy. Koniec długich letnich dni był postrzegany jako idealny czas na przejście z poprzednich etapów lub z rzeczy, które już nam nie służą. Jest to idealny czas na wszystkie rodzaje rytuałów i zaklęć, jednak oczyszczanie i odnawianie są szczególnie silne.

Tradycje Sabatu Litha:


Ogień był bardzo popularny w tradycyjnych uroczystościach Litha. W niektórych kulturach ludzie przeskakują nad ogniskiem w celu oczyszczenia, podczas gdy w innych budują „człowieka wiklinowego” i podpalają go. Inną tradycją powszechną na terenach rolniczych było zbudowanie „koła słonecznego”, zapalenie go, a następnie przetoczenie go w dół wzgórza. Im dalej koło się toczyło, zanim ogień zgasł, tym lepsze będą letnie żniwa!
W dzisiejszych czasach jest to świetny czas, aby zebrać swoich bliskich i wykorzystać  letni czas na grilla na  delektowanie się świeżymi owocami sezonowymi. Medytacja  nad swoimi bieżącymi projektami i zastanowieniem  się, co działa, a co nie. 
Pozwól odejść temu, co ci nie służy, i ruszaj dalej z aspektami, które kwitną.
Jeśli czujesz się przytłoczony, pomoże ci uprzątnięcie  swoich rzeczy. Uporządkuj swoje ubrania i ogólny bałagan w gospodarstwie domowym oraz rozdaj przedmioty, które już nie służą ci do celów charytatywnych.
Oto kilka przykładów rytualnych:
Jeśli sadzisz  dopiero ogród w tym roku,a może  masz już piękne  rośliny w ziemi, Wciąż możesz ofiarować tę modlitwę, aby pomóc im rozkwitnąć!  Wyjdź do swojego ogrodu w słoneczny dzień, stań boso w ziemi i poczuj magiczną energię ziemi. Jeśli jesteś ogrodnikiem kontenerowym, nie ma sprawy, połóż dłonie wokół każdej doniczki, odmawiając tę ​​modlitwę, aby pobłogosławić kwiaty, owoce i warzywa!


"Małe rośliny, liście i pąki 

rosnące w glebie. 
O ogniste słońce, niech twoje promienie 
światło i ciepło 
błogosławią nas obfitością 
i pozwól tym roślinom kwitnąć 
życiem."


Wiele starożytnych kultur czciło słońce, a pojęcie kultu słońca jest niemal tak stare, jak sama ludzkość. W społeczeństwach, które były przede wszystkim rolnicze i zależały od słońca od życia i pożywienia, nie jest zaskoczeniem, że słońce stało się deifikowane. Świętuj słońce, gdy jest czas , i pozwól,by otoczyła cię ciepła energia i silne promienie."Słońce jest wysoko nad nami, lśniąc na ziemi i morzu, 
sprawiając , że rzeczy rosną i kwitną. 
Wspaniałe i potężne słońce, czczę Cię dzisiaj 
i dziękuję za twoje dary. 
Ra, Helios, Sol Invictus, Ateno, Svaróg, jesteście znani pod wieloma imionami. 
Jesteście światłem nad uprawami, ciepłem, które ogrzewa ziemię, 
nadzieją, która wypływa wiecznie, źródłem życia. 
Witam was i czczę was dzisiaj, świętując wasze światło, 
oraz gdy ponownie rozpoczniecie  swoja podróż 
w ciemność." 

Miłość jest jednym z najbardziej powszechnych motywów kojarzonych z Przesileniem Letnim. W tym okresie czci się boginie miłości i nie jest niczym niezwykłym, że właśnie w tym dniu odbywają się zaręczyny i wesela. Ale miłość nie ogranicza się jedynie do miłości romantycznej między dwojgiem (lub więcej) ludzi.
Istnieje także miłość do rodziny, oddaje się również hołd boginiom-matkom.
Nawet ci, którzy nie mają tyle szczęścia i nie mają partnera albo rodziny, z którą mogliby się trzymać, często mają przyjaciół,albo niezwykle cennych zwierzęcych towarzyszy.
I nie zapominaj, że wszyscy mamy też miłość bogów.
Poniższa medytacja dotyczy otwarcia się na wszystkie rodzaje miłości oraz pochodzi z książki o Sabatach Deborah Blake .
Zanim zaczniesz wypowiadać albo odsłuchiwać tę medytację, możesz zapalić różową albo czerwoną świecę i/lub różane lub lawendowe kadzidło oraz zebrać zdjęcia osób, które kochasz. Jeśli jest coś, z czym się zmagasz, możesz również trzymać podczas tej medytacji w dłoni kryształ różowego kwarcu albo ametyst. Znajdź jakieś wygodne miejsce otoczone przez świece i fotografie bliskich. Czytaj tekst po cichu albo na głos:
"Tak jak promienie słońca w dniu letniego przesilenia,
Miłość jest wszędzie. 
Miłość jest w oczach matki, która patrzy na swe dziecko,
I tak samo bogini patrzy na nas oczami pełnymi miłości.


Miłość jest w sercach naszych bliskich,
Kiedy biją one w tym samym rytmie,
co nasze serca. 
I tak samo serce bogini bije z miłością dla nas.
Miłość jest w cieple przyjaźni, która nas przytula
w czasie naszych najtrudniejszych chwil,
I tak samo bogini jest światłem i ciepłem
i jest miłością.

Miłość jest jak mruczenie kota i jak gładkie futro psa,
Kiedy zwierzęta tulą się przy naszym boku
I tak samo bogini wysyła do nas tych,
Którzy będą nas potrzebować,
Tak jak my potrzebujemy ich.
Miłość jest światłem, naszą ścieżką i kierunkiem,
w jakim zdążamy
Miłość jest wszędzie wokół nas 
I w taki sposób znajdujemy w sobie miłość do nas samych oraz innych.
Miłość jest wszędzie wokół nas 
Tak jak promienie słońca nad naszymi głowami,
I w ten sposób otwieramy nasze serca
I nasze dusze na to, by kochać i być kochanym"Kadzidła i zapachy letnie:
Szałwia, mięta, bazylia, ziele dziurawca, słonecznik, jemioła (szczególnie jagody reprezentujące nasienie), dąb, jarzębina i jodła,werbena,róża,dziki tymianek,Goździki,bielica ,lawenda ,rumianek ,cynamon,cytryna pomarańczowy 

Kryształy i kamienie:
Cytryn,Jadeit,Szmaragd,Karneol,Tygrysie oko,Diament
Karty Tarota: Cesarz,Cesarzowa ,Moc ,Słońce

Przydatny artykuł Litha objaśnienie


Wszystkiego dobrego bądźcie Błogosławieni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowy Księżyc w Baranie -energia

LśnienieDuszyॐ GleamingSouls Nowy Księżyc w Baranie  jest jednym z najlepszych do manifestowania, ustalania zamiarów i sadzenia nasion K...