czwartek, 19 września 2019

Sabat Mabon


Sabat  Mabon
Mabon

Osiem świąt wiccańskich i pogańskich, znanych jako Sabaty, obchodzone są   na całym świecie. 
W oparciu o obroty Ziemi i znaczniki sezonowe,
 Sabaty obejmują Samhain, Yule, Imbolc, Ostara, Beltane, Litha, Lammas lub Lughnasadh i Mabon.

We współczesnej pogańskiej kosmologii uważa się, że wszystkie rzeczy w tym życiu mają cykliczną trajektorię i niekończący się cykl narodzin i śmierci. Rzeczy się rodzą, wzrastają , a potem umierają – tylko po to, by odrodzić się ponownie. Każdy punkt na Kole Roku ma szczególne znaczenie według pogaństwa. 
Wyobraź sobie Koło Roku jako koło rowerowe, a na tym kole jest tylko 8 szprych. 

Każda szprycha reprezentuje kluczowy moment w roku, w cyklu naszej Ziemi poprzez pory roku. Powodem, dla którego mamy zmiany sezonowe, jest cykliczna zmiana pozycji/stosunku Ziemi do innych ciał niebieskich, takich jak Słońce.

Tak więc te 8 szprych (festiwali )jest oznaczonych, abyśmy mogli poświęcić czas na obserwowanie tych zmian, zarówno w naszym najbliższym otoczeniu – wzrost nowych roślin, więcej godzin światła dziennego, jak i w skali uniwersalnej – przechylanie jednego końca Ziemi oś bliżej Słońca.

Obserwując te 8 festiwali, mamy możliwość zastanowienia się nad naszym miejscem we wszechświecie, naszym związkiem z miejscem, w którym żyjemy, i związkiem naszej planety z resztą kosmosu. Może służyć do utrzymania nas na ziemi, przypominania nam o podstawach naszej egzystencji i poczucia połączenia z całym życiem, które doświadcza tych uniwersalnych zmian w naszym środowisku.
Światło symbolizuje nadzieję i współodczuwanie, ciemność – niepewność i niepokój. W dniu sabatu Mabon te dwie energie spotykają się i uczą nas, że nie ma radości bez zwątpienia, nie ma dobra bez zła, nie ma radości bez smutku. 
Ważne, żeby między nimi zapanowała harmonia.

Z technicznego punktu widzenia równonoc jest punktem astronomicznym, a ponieważ Ziemia kołysze się nieznacznie wokół swojej osi, data może się różnić o kilka dni w zależności od roku. W 2021 roku przesilenie jesienne mamy 22 września 


Równonoc jesienna ma miejsce, gdy słońce przecina równik podczas swojej pozornej 
podróży na południe,a my doświadczamy dnia i nocy o równej długości. 
Aż do Mabon godziny światła dziennego są dłuższe niż godziny od zmierzchu do świtu. 

Mabon oznacza środek żniwa, czas równego dnia i nocy, a natura jest w tej chwili w równowadze. To czas, aby zebrać to, co zasiałeś, podziękować za żniwa i hojność, którą zapewnia Ziemia.
 Za ukończenie starych projektów i planów oraz zasadzenie nasion dla nowych przedsiębiorstw lub zmianę stylu życia.
 Mabon to czas świętowania i równowagi.
To czas, aby spojrzeć nie tylko na miniony rok, ale także na swoje życie i 
zaplanować przyszłość. 
W rytmie roku Mabon to czas odpoczynku i świętowania po ciężkiej pracy zbierania plonów. Po ciepłych jesiennych dniach następują chłodne noce, gdy Stary Słońce powraca do objęcia Bogini.
Odejście Mabona jest nieuniknione i Bóg Słońca powinien być opłakany. 
My również musimy pamiętać, że wszystko musi się skończyć. 
Tak więc Bóg Słońca wędruje w krainy zimy i w kochające ramiona Bogini, ale zakończenia są dobrym czasem, aby świętować nasze sukcesy, podziękować sobie i tym, którzy nam pomogli, i wziąć udział w równowadze życia!Karty Tarota na Sabat Mabon


Kolory sezonu:

dekoracjach ołtarza,używaj żółci, pomarańczy, czerwieni i brązów. Przykryj ołtarz rzeczami  symbolizującymi okres żniw lub przejdź o krok dalej i połóż opadłe liście w jasnych kolorach  . Używaj świec w głębokich, bogatych kolorach - czerwone, złote lub inne jesienne odcienie są idealne o tej porze roku.

Symbole zbiorów:

Mabon to czas "drugiego żniwa" i śmierci . Użyj kukurydzy , krążków pszenicy, dyni i warzyw korzeniowych na ołtarzu. Dodaj narzędzia rolnictwa, jeśli je masz tj.kosy, sierpy i kosze.

Zapachy:
(olejki, kadzidła, mieszanki oraz zapachy unoszące się w powietrzu)


*Palone liście
*Goździk
*Cedr
*Sosna *Cynamon *Kadzidło
*Aloes *Mirra


Zioła,kwiaty oraz drzewa
*Chryzantema: radość *Nagietek: zdrowienie, ochrona *Słonecznik: duchowość, mądrość
*Tytoń połączenie z przodkami, połączenie z krajem, zdrowienie,
oczyszczenie *Styraks: równowaga, koncentracja, Misteria Równonocy Jesiennej, dobrobyt, oczyszczenie *Wawrzyn: odwaga, poświęcenie się dla Apollo, męstwo, zwycięstwo
*Goździk ogrodowy: spokój, zdrowienie, dobre samopoczucie *Żołędzie: płodność, zdrowie, szczęście, pieniądze, ochrona *Dąb: płodność, zdrowie, szczęście, pieniądze, ochrona *Jesion: zdrowie, dobrobyt, ochrona *Klon: obfitość, równowaga, miłość, dobrobyt

Kryształy ,kamienie szlachetne,metale:

Bursztyn: wieczna miłość, ochrona, duchowość Hematyt: podstawy, zdrowienie Złoty topaz: zdrowie, ochrona, mądrość Antymon: ochrona Złoto: dobrobyt, słońce Żelazo: ochrona przed duszkamiBądźcie błogosławieni 

ŻYJ  W  ZGODZIE  Z  KOŁEM  ROKU  I  W PEŁNI  KORZYSTAJ  Z  TEGO  CO  DAJE CI  NATURA

KOŁOL ŻYCIA
Pomocny artykuł;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowy Księżyc w Baranie -energia

LśnienieDuszyॐ GleamingSouls Nowy Księżyc w Baranie  jest jednym z najlepszych do manifestowania, ustalania zamiarów i sadzenia nasion K...