piątek, 25 października 2019

Diwali -Festiwal światła

Diwali -Festiwal światła
Diwali -Festiwal światła Kochani któż z nas nie słyszał o Lakszmi,?  -jest tyle rytuałów na dobrobyt  i zdrowie z nią związanych.
Czyż nie  słyszeliśmy o bogu Rama czy innym wcieleniu  np. Kryszna?
Korzystając z okazji właśnie zaczynającego się święta Diwali czyli festiwalu światła przyszykowałam wam artykuł zapoznawczy z kilkoma aspektami tego święta .
Nie odgraniczajmy się tylko do świąt nam znanych, poniżej znajdziecie tez rytuał dziękczynny który również pomoże wam przyciągać dobrobyt.


Diwali , Deepavali lub Dipavali to trwający od czterech do pięciu dni (w zależności od kalendarza hinduskiego) festiwal świateł, który jest obchodzony przez Hindusów , Dżinów , Sikhów i niektórych buddystów każdej jesieni na półkuli północnej (wiosna na półkuli południowej ).
Diwali, jeden z najpopularniejszych festiwali hinduizmu i symbolizuje duchowe „zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem i wiedzy nad ignorancją”.
Światło jest metaforą wiedzy i świadomości.
Podczas uroczystości świątynie, domy, sklepy i budynki biurowe są jasno oświetlone.
Przygotowania i rytuały do ​​festiwalu trwają zwykle pięć dni, a kulminacja następuje trzeciego dnia zbiegając się z najciemniejszą nocą hinduskiego miesiąca księżycowego Kartika .


W kalendarzu gregoriańskim festiwal zwykle trwa od połowy października do połowy listopada.

W ramach przygotowań do Diwali celebranci przygotują się, czyszcząc, remontując i dekorując swoje domy i miejsca pracy.

W kulminacyjnym momencie biesiadnicy ozdabiają się najlepszymi ubraniami, oświetlają wnętrze i zewnętrzne ściany swoich domów najczęściej lampami oliwnymi lub świecami, ofiarowują pudżę (owoce,kwiaty)- bogini Lakszmi dobrobytu i bogactwa.
Odpalają fajerwerki i biorą udział w rodzinnych ucztach, na których dzielą się mithai czyli słodyczami i prezentami .
W UK bardzo hucznie obchodzi się to święto.
Biesiady trwają godzinami na zewnątrz np. w parkach na wielkich placach pod namiotami i wszyscy mogą w nim uczestniczyć,bez względu na kulturę wierzenia itd Hindusi przyjmują wszystkich ciesząc się tym że mogą ugościć swoich gości .
Naprawdę jedzenia i picia jest do oporu (między nami,to moja ulubiona kuchnia) .
Wszyscy możemy cieszyć się zwycięstwem światła nad ciemnością
Diwali jest ważnym wydarzeniem kulturalnym dla diaspory hinduskiej, sikhijskiej, dżinistycznej i buddyjskiej z subkontynentu indyjskiego
Według legendy Lakszmi , bogini bogactwa i żona pana Wisznu ,
odwiedza swoich wielbicieli i udziela każdemu z nich dary i błogosławieństwa.
Na powitanie Bogini wielbiciele czyszczą swoje domy, dekorują je ozdobami i światłami(lampionami) .
Przygotowują kwiaty oraz słodkie przysmaki jako ofiarę.
Wielbiciele wierzą, że im szczęśliwsza Lakszmi jest tą wizytą,
tym bardziej błogosławi rodzinie zdrowie i bogactwo

Historia Diwali jest pełna legend i legendy te są zacumowane w historiach hinduskich pism religijnych, głównie Puran. 
Chociaż główny temat wszystkich legend wskazuje na klasyczną prawdę o zwycięstwie dobra nad złem, sposób ich prezentacji i postacie różnią się. 


Diwali , będąc festiwalem świateł, zapalając lampę wiedzy w nas, oznacza zrozumienie i refleksję nad znaczącym celem każdego z pięciu dni uroczystości oraz wprowadzenie tych myśli w codzienne życie.

Pięć dni Diwali

Pierwszy dzień Diwali nazywa się Dhanvantari Triodasi lub Dhanwantari Triodasi zwany także Dhan Theras.
Drugi dzień Diwali nazywa się Narak Chaturdasi. 
Jest czternasty księżycowy dzień (thithi) ciemności dwóch tygodni miesiąca Kartik i wigilii Diwali. Tego dnia Pan Kryszna zniszczył demona Narakasura i uwolnił świat od strachu. 
Trzeci dzień Diwali to faktyczny Diwali. To dzień, w którym odbywa się wielbienie Matki Lakszmi.
 Czwartego dnia Diwali odbywa się Goverdhan Pooja. 
Piąty dzień Diwali nazywa się Bhratri Dooj. To dzień poświęcony siostrom.


 Historia hinduska

Historia Ramy i Sity: Pan Rama był wielkim wojowniczym 
królem, którego wygnali,jego  własny ojciec Dashratha, król Ajodhji, wraz z żoną Sitą i jego młodszym bratem Lakszmanem, pod naciskiem żony.
 Pan Rama powrócił do swego królestwa Ajodhji po 14 latach wygnania, w którym położył kres demonowi Ravanie z Lanki, który był wielkim Punditem, bardzo uczonym, ale wciąż złym zdominowanym przez jego własny  umysł. 
Po zwycięstwie Dobra nad Złem Rama powrócił do Ajodhji. 
W Ajodhji ludzie przyjęli ich, oświetlając rzędy glinianych lamp. 
Jest to więc okazja ku czci zwycięstwa Ramy nad Rawaną; zwycięstwa prawdy nad złem.Historia króla Bali i Vamana Awatar (krasnolud): 
Druga historia dotyczy króla Bali, który był hojnym władcą. Ale był także bardzo ambitny. Niektórzy bogowie błagali Wisznu, by sprawdził moc króla Bali. 
Wisznu przyszedł na ziemię w postaci Wamany (krasnoluda) przebranego za kapłana. Krasnolud zbliżył się do króla Bali i powiedział: „Jesteś władcą trzech światów: Ziemi, świata ponad niebem i świata podziemnego. Czy dałbyś mi przestrzeń, którą mógłbym pokonać trzema krokami?” -Król Bali się roześmiał. 
Z pewnością krasnolud nie był w stanie pokonać dużej powierzchni, pomyślał król, który zgodził się na prośbę krasnoluda.
 W tym momencie krasnolud zmienił się w Wisznu, a jego trzy kroki obejmowały Ziemię, Niebo i cały Wszechświat! 
Król Bali został wysłany do świata podziemnego. W ramach obchodów Diwali niektórzy Hindusi pamiętają  również o  królu Bali.Klęska Narkasura przez Pana Krysznę: 

Pan Wisznu w swoim 8 wcieleniu, gdy Kryszna zniszczył demona Narkasurę, który powodował wielkie nieszczęście wśród ludzi na całym świecie. Uważano, że Narkasura jest demonem brudu, pokrytym brudem. Porwał piękne młode kobiety i zmuszał je do życia z nim. W końcu ich wołania o ratunek zostały wysłuchane przez Wisznu, który przyszedł w formie Kryszny.
 Po pierwsze, Kryszna musiał walczyć z pięciogłowym potworem, który pilnował domu demona. Narkasura miał nadzieję, że jego śmierć może przynieść radość innym. 
Kryszna spełnił jego prośbę i kobiety zostały uwolnione.
 Dla Hindusów ta historia przypomina, że ​​dobro wciąż może wyjść ze zła.


Kryszna  i góra: 

W wiosce Gokula wiele lat temu ludzie modlili się do Boga Indry. Wierzyli, że Indra zesłał deszcze, które sprawiły, że ich uprawy wzrosły. Ale Kriszna przyszedł i przekonał ludzi, by czcili górę Govardhan, ponieważ góra i otaczająca ją ziemia były żyzne. 


Nie podobało się to Indrze. Zesłał na wioskę grzmoty i ulewne deszcze. Ludzie wołali do Kryszny o pomoc. Kriszna uratował wieśniaków, podnosząc szczyt góry palcem. Ofiara jedzenia dzięki Bogu -w ten dzień Diwali przypomina Hindusom o znaczeniu jedzenia i jest to czas, aby być wdzięcznym Bogu za obfitość przyrody,za plony i dary Ziemi.Sikhowie 

Z perspektywy Sikhów Diwali jest obchodzony jako powrót szóstego Guru, Guru Hargobind Ji z niewoli miasta Gwalior. Aby upamiętnić jego nieśmiertelną miłość do sikhizmu, miasta na jego cześć oświetliły drogę, Harmandhir Sahib (zwaną Złotą Świątynią), na jego cześć.
Świątynia Jain Festiwal DiwaliWśród festiwali w Jain Diwali jest jednym z najważniejszych. Z tej okazji świętujemy nirwanę Pana Mahaviry, który ustanowił dharmę, postępując zgodnie z nią. Pan Mahavira urodził się jako Vardhamana na Chaitrze Shukla 13 w klanie Nata w Khattiya-kundapura, niedaleko Vaishali. Kevala Gyana uzyskał na Vishakha Shukla 10 w wiosce Jambhraka nad brzegiem rzeki Rijukula w wieku 42 lat.
Ashta Lakszmi 

Lakszmi -Gwiazda
Gwiazda Lakszmi jest używana w hinduizmie do
symbolizacji Ashtalakshmi ,ośmiu form bogactwa 


Kochani życzę nam wszystkim więcej światła na naszej drodze do doskonałości.
I nie ważne czy posiadamy swoje bóstwa ,nie ważne z jakich zakamarków Wszechświata i ziemi pochodzą, ważne jest to by czasem  im poświecić chwilę uważności ,by im podziękować za wszystko co już osiągnęliśmy, i za wszystko co dobre jeszcze się wydarzy .
Bądźcie błogosławieni 
 Rytuał Diwali do Lakszmi  poniżej; 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nowy Księżyc w Baranie -energia

LśnienieDuszyॐ GleamingSouls Nowy Księżyc w Baranie  jest jednym z najlepszych do manifestowania, ustalania zamiarów i sadzenia nasion K...